Płyńcie ze mną!

Własna firma to nie wszystko. Jak to robią inni? Jak to się robi w innych krajach? Niepohamowana ciekawość popchnęła mnie to tego, by z Białegostoku zrobić centrum biznesowe. Niemożliwe? A jednak! Okazuje się, że ludzie chcą się dzielić wiedzą i wymieniać doświadczeniami, ale musi być ktoś, kto zacznie. Ktoś, kto pierwszy wskoczy do wody i powie: “Płyńcie ze mną!”. Wskoczyłem i tak rozpoczęła się przygoda Towarzystwa Biznesowego Białostockiego.

Moje lekcje
 1. Pracuj nad sobą i swoją osobowością, może się okazać, że masz umiejętności, których do tej pory nie rozwijałeś.
 2. Zmień swój język, zmień sposób, w który definiujesz swoją działalność.
 3. Nie bój się inicjować. Jeśli robisz to z przekonaniem, inni za Tobą podążą.
Czytaj więcej

Wilk w owczej skórze

Zaufanie w biznesie znaczy dużo, ale nie można na nim oprzeć wszystkiego. Przy maksymalnym zaangażowaniu łatwo stracić czujność i dopuścić kogoś zbyt głęboko do wiedzy o firmie. Taka relacja mi się przydarzyła. Nie zraziłem się do ludzi na zawsze, ale poczułem, że potrzebuję kogoś w zespole, kto będzie ostrożny za mnie.

Moje lekcje
 1. Zachowaj czujność. Kiedy zwiększa się skala działań, zwiększa się też ryzyko, że na horyzoncie może pojawić się ktoś, kto zechce Cię wykorzystać.
 2. Otaczaj się właściwymi ludźmi. Nie ufaj każdemu, a w swoim zespole gromadź osoby o kompetencjach uzupełniających Twoje.
Czytaj więcej

Walcz

Spadło na mnie drzewo, zgasło światło. Odcięło mnie od mojego życia. Wiru spraw, rodziny, pracy. Jeszcze z karetki dzwoniłem, że się spóźnię do pracy w poniedziałek, a wróciłem do niej pół roku później. Wróciłem po to, by ją zmienić. Bo nauczyłem się iść naprzód. Pokonałem bezwład ciała i nic nie mogło mnie zatrzymać.

Moje lekcje
 1. Walcz Nie bądź z tymi, którzy narzekają, uciekaj!
Czytaj więcej

Role mogą się odwrócić

Był moim dostawcą, stał się partnerem biznesowym, klientem, a obecnie jest inwestorem. Zaskakująca relacja - różnica wieku i doświadczeń, moja motywacja, młodzieńczy zapał i chęć pomocy. Historia o tym, jak relacja z kiepsko rokującym dostawcą zamieniła się w długoterminową współpracę biznesową. Potrzeba było trochę ciekawości i mnóstwo zaufania.

Moje lekcje
 1. Pomagaj innym, nie kalkuluj, czy wszystko Ci się opłaci.
 2. Pielęgnuj ciekawość i nie bój się dochodzić przyczyn problemów.
 3. Ufaj swojej intuicji.
 4. Daj się poznać, powalcz o zaufanie, daj szansę komuś zobaczyć jaki jesteś.
 5. Patrz na relacje długoterminowo, nie przez pryzmat doraźnych rozwiązań.
Czytaj więcej

Projekt dom

Szczere pole. Projekt, który wymagał dwustu procent zaangażowania serca, umysły, sił fizycznych i psychicznych. Najpierw uwierzyć, że to możliwe. Później pilnować, żeby wysiłek nie przerósł możliwości. Budowa domu. Projekt, który pozwolił mi poznać własne granice.

Moje lekcje
 1. Zbadaj swoje granice, zbadaj swoje możliwości i dozuj wysiłek w zgodzie z nimi.
 2. Rozłóż pracę w czasie, nie działaj w trybie gaszenia pożarów zbyt długo.
Czytaj więcej

PLUM czyli śliwka

Pierwsza praca i od razu skok na głęboką wodę. Zaraz po studiach, po półtorej roku w sprzedaży - kierownik zakupów i logistyki w firmie produkcyjnej. Ważne były cyferki, idealna jakość, wszystko dobrze zaplanowane, zmagazynowane, zapakowane i oddane kurierowi na czas. Sam środek ula. Zamiast próby sił - postawiłem na tworzenie kręgów relacji.

Moje lekcje
 1. Deleguj zadania - bycie liderem nie polega na robieniu wszystkiego najlepiej.
 2. Win win win - poznaj i zrozum interes innych i swój. Dąż do tego, by osiągnąć wiele zwycięstw na raz, aby każdy czuł, że wygrał.
 3. Zmieniaj punkt widzenia - wczuj się w rolę pracownika magazynu, dyrektora finansowego czy dostawcy, a zobaczysz więcej.
 4. Zbieraj informację zwrotną - po to, by ciągle się rozwijać.
 5. Bądź zaangażowany - niezależnie od tego, gdzie jesteś, zawsze pracujesz na własny rachunek!
Czytaj więcej

Amerykański sen

Uparłem się, by to zobaczyć. Spakowałem walizkę, zostawiłem dziewczynę i wsiadłem w samolot. Chciałem spełnić marzenie, kupić sobie aparat cyfrowy. Widziałem wielu szczęśliwych i nieszczęśliwych bogatych ludzi. Postanowiłem: będę kiedyś mieszkał z rodziną w domu podobnym do tych, na których wykonywaliśmy dachy. Trzy lata później fotografowałem swoją córkę przywiezioną ze Stanów cyfrówką, we własnym domu.

Moje lekcje
 1. Bądź zaangażowany w każdą sekundę swojego życia, miej i spełniaj marzenia.
 2. Nie zatrzymuj się w rozwoju, nie stój w miejscu, szukaj okazji, by ciągle się rozwijać.
 3. Zobacz, jak to robią inni, szukaj dobrych przykładów i zmieniaj perspektywę.
Czytaj więcej